Jak zbudowane jest schronisko?

Schronisko łączy funkcję psiego domu tymczasowego i placówki adopcyjnej. Jego odpowiednia budowa ma niebagatelny wpływ zarówno na organizację pracy, jak i bezpieczeństwo, zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Do podstawowych pomieszczeń, znajdujących się w placówkach opieki nad bezdomnymi czworonogami, należą: pawilony pobytowe, izolatki do przeprowadzenia kwarantanny, wybiegi dla psów, szpital dla psów z salą zabiegową, boksy dla zwierząt chorych lub agresywnych, pomieszczenia administracyjno-biurowe i socjalne, biuro przyjęć i adopcji zwierząt, magazyny na karmę, środki lecznicze i dezynfekcyjne.

W każdym schronisku wyodrębnione powinny być osobne strefy dla zwierząt zdrowych i przygotowujących się do adopcji (tzw. strefa czysta) oraz chorych lub przechodzących kwarantannę (tzw. strefa brudna). W strefie brudnej powinien znajdować się gabinet weterynaryjny, szpital i budynek kwarantannowy. W strefie czystej należy ulokować biuro adopcyjne. Czworonogi nie powinny przemieszczać się między dwiema strefami.

psy przebywające w schronisku dla zwierząt

Zwierzęta przebywające w schronisku mogą być utrzymywane zarówno w boksach pojedynczych, jak i zbiorowych. Zbiorowe utrzymywanie psów jest wskazane zwłaszcza w przypadku osobników o rozwiniętych umiejętnościach socjalnych, przyjaźnie nastawionych do innych zwierząt. Utrzymywanie grupowe może zmniejszyć stres u niektórych zwierząt. Pojedynczo należy utrzymywać psy wykazujące zachowania agresywne w stosunku do współmieszkańców. W przypadku agresywnych zwierząt warto między boksami umieścić przegrody bezpieczeństwa. Dodatkowo ogrodzenia psich boksów należy zabezpieczyć przed podkopywaniem. Do kojców powinny przylegać zadaszone wybiegi. Wielkość boksów dla psów musi być dostosowana do gabarytów czworonogów i sposobu ich utrzymywania (zbiorowe lub indywidualne).

Boksy dla zwierząt schroniskowych powinny zawierać liczne udogodnienia. Należą do nich m.in. legowiska umieszczone na podwyższeniu, miękkie posłania, ściółki ze słomy lub maty podłogowe. Wzbogaceniami środowiskowymi w schronisku mogą być także: kryjówki, zabawki, gryzaki, baseny.

Psy schroniskowe powinny mieć możliwość kontaktów socjalnych na dużych wybiegach otwartych. Można na nich dodatkowo umieścić tor przeszkód i osłony przed słońcem w postaci wysokich drzew. Wybiegi otwarte powinny być wyłożone nieutwardzonym podłożem, umożliwiającym zwierzakom realizowanie naturalnych zachowań (m.in. kopanie). W projekcie schroniska warto uwzględnić także miejsca do treningu i spacerów.

Przed wejściem do schroniska i boksów należy wydzielić strefy dezynfekcyjne. Ich obecność pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w schronisku i poza jego murami.