Dlaczego warto adoptować psa?

Adopcja psa ze schroniska często budzi spore obawy. Wiele osób boi się, że nie będzie w stanie sprostać wymaganiom czworonożnego podopiecznego lub pomyślnie przejść całą procedurę adopcyjną. Przerażające wydaje się mierzenie z psim cierpieniem i spotkanie z czworonogami przebywającymi za murami schroniska. Często wystarczy jednak raz spojrzeć w stęsknione psie oczy, by na dobre pozbyć się wszelkich wątpliwości. Jakie korzyści niesie adopcja psa ze schroniska?

1. Wierny przyjaciel.

Każdy chciałby mieć u swojego boku wiernego przyjaciela. Takiego, który nigdy nie zawodzi. Zawsze czeka. Potrafi dzielić smutki i radości. Nie ma wierniejszych przyjaciół niż psy schroniskowe. Za stworzenie nowego domu potrafią odwdzięczyć się ogromem bezwarunkowej miłości.

2. Bezpośredni wkład w zapobieganie bezdomności zwierząt.

Jeśli można uczynić chociaż jedno psie życie znacznie szczęśliwszym, dlaczego tego nie zrobić? Adoptując psa, pomagamy nie tylko jemu, ale również przyczyniamy się do ograniczenia liczby czworonogów w schroniskach. Mamy więc realny wpływ na walkę z bezdomnością zwierząt.

3. Możliwość obserwowania psiej przemiany.

Dzięki adopcji możemy zupełnie odmienić psie życie. Przyjęcie do domu czworonoga pozwala obserwować, jak każdego dnia zmienia się – z zalęknionego i smutnego w tryskającego radością i energią. Adopcja jest też niepowtarzalną okazją do budowania u psa od nowa zaufania do ludzi i kształtowania jego zachowań. Obserwacja psich postępów przynosi mnóstwo radości i jest najlepszą nagrodą za przygarnięcie podopiecznego.

4. Wsparcie specjalistów.

W schronisku psy nie są pozbawione fachowej pomocy. Poddawane są badaniom lekarskim, zabiegom profilaktycznym, testom behawioralnym i szkoleniom. Pracownicy placówek mogą powiedzieć nam sporo o zwierzakach i ich potrzebach. Zawsze służą cennymi radami i wsparciem. Z ich pomocą dużo łatwiej jest budować relację z przygarniętym czworonogiem i zaspokoić jego specyficzne potrzeby.

5. Idealnie dopasowany przyjaciel.

Wśród porzuconych psiaków niemal każdy może znaleźć idealnego przyjaciela dla siebie. W wyborze odpowiedniego psa pomagają ankiety, spacery przedadopcyjne i rozmowy z pracownikami schronisk. Dzięki nim każdy może dobrze poznać zwierzaka, jeszcze zanim trafi do jego domu. Jest więc duża szansa, że w przyszłości stworzy z nim naprawdę zgrany duet.

6. Dobry przykład.

Nic tak nie przemawia, jak siła przykładu. Adopcja czworonoga to często najlepsza zachęta dla otoczenia do zainteresowania się losem bezdomnych zwierząt, odbycia wolontariatu w schronisku lub przygarnięcia pod swój dach porzuconego psa. Kto wie, może podziwiając naszego czworonoga, ktoś sam zapragnie mieć tak wspaniałego kompana i pójdzie w nasze ślady. A wtedy kolejne psiaki znajdą wreszcie swój wymarzony dom!