Przygotowanie do adopcji

Jak przygotować się do adopcji psa ze schroniska?

Choć adopcja psa ze schroniska niesie wiele korzyści, wiąże się z nią także spora odpowiedzialność. Decyzji o przygarnięciu pod swój dach bezdomnego czworonoga nie należy nigdy podejmować pochopnie ani pod wpływem emocji. W przygotowaniach do adopcji psa warto uwzględnić następujące elementy:

pies znalazł nowy dom

Określenie własnych możliwości i potrzeb

Adopcja zwierzaka musi być dokładnie przemyślana. Każdy, kto chce przygarnąć psa, powinien zastanowić się, czy ma odpowiednie zasoby finansowe, przestrzenne i czasowe do opieki nad nowym pupilem. Należy przy tym uwzględnić styl życia, tryb pracy i wszystkie życiowe plany.

Określenie cech poszukiwanego zwierzaka

Psy schroniskowe mają różne charaktery, doświadczenia i wymagania. Wybierając nowego towarzysza, nie należy kierować się jedynie jego wyglądem. Czworonóg powinien pasować pod względem usposobienia do stylu życia opiekuna. Przy wyborze psa istotne są też warunki mieszkaniowe – energiczne czworonogi i zwierzaki o dużych gabarytach mogą mieć problemy z adaptacją do małego mieszkania lub warunków miejskich. Nieco innej opieki potrzebują ponadto szczeniaki, czworonożni seniorzy czy psiaki wykazujące problemy behawioralne.

Wybór odpowiedniego zwierzaka

Po określeniu wieku, usposobienia czy wielkości poszukiwanego zwierzaka, warto przejrzeć ogłoszenia adopcyjne dostępne w bazie schroniska i mediach społecznościowych. Znacznie ułatwi to znalezienie odpowiedniego towarzysza. Kolejnym istotnym krokiem w wyborze psa jest rozmowa z personelem schroniska, podczas której można dowiedzieć się więcej o poszczególnych czworonogach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy odbyć kilka spacerów z czworonogiem, by poobserwować jego zachowania w różnych sytuacjach.

Przygotowanie niezbędnych akcesoriów

Jeszcze przed adopcją psa, trzeba skompletować dla niego wyprawkę. Warto zakupić podstawową karmę, akcesoria do pielęgnacji i higieny, zabawki, legowiska. Aby zwierzak mógł bezpiecznie odbyć podróż do nowego domu, na wizytę adopcyjną do schroniska należy zabrać smycz, obrożę/szelki, kaganiec i transporter.

Budowanie relacji z nowym psem

Adoptowane psiaki potrzebują czasu, by przyzwyczaić się do nowych warunków i środowiska domowego. W pierwszych dniach po adopcji należy zapewnić im ciszę i spokój. Nie wolno zmuszać ich do kontaktu. Warto poczekać, aż same wykażą inicjatywę i nagradzać za wszelkie podejmowane próby interakcji. W budowaniu relacji z adoptowanym psem ważną rolę odgrywają aktywności socjalne, np. spacery, zabawy, wspólny wypoczynek. W przypadku trudności z nawiązaniem kontaktu z pupilem najlepiej poprosić o pomoc behawiorystę. Schroniska często gwarantują bezpłatną pomoc behawioralną dla swoich byłych podopiecznych.