Postępowanie z psem po adopcji
Opuszczenie schroniska to przełomowy moment w życiu każdego psa. Po wielu dniach, miesiącach, a nawet latach spędzonych za murami placówki czworonóg może wreszcie udać się do upragnionego domu i na nowo odzyskać zaufanie do ludzi.
Adaptacja do warunków domowych
Pierwsze chwile w nowym domu to szczególnie trudny okres dla adoptowanych zwierzaków. Czworonogi potrzebują czasu, by przystosować się do nowej sytuacji, poznać otoczenie i zbudować relację z nowym opiekunem. Adaptacja do nowych warunków trwa zwykle 2-3 tygodnie. W tym czasie nie należy nadmiernie niepokoić psa ani zmuszać do kontaktu. Warto też ograniczyć ilość docierających bodźców z otoczenia.
Bezpośrednio po przybyciu do nowego domu należy dać psu chwilę na eksplorację otoczenia i wyciszenie emocji. Zwierzak powinien mieć możliwość obwąchania wszystkich elementów wyposażenia i odwiedzenia domowych pomieszczeń. Warto udać się z nim na krótki spacer po okolicy. Aby zminimalizować u zwierzaka stres, można skorzystać z syntetycznych feromonów D.A.P. lub obroży adaptacyjnej. Pomocne mogą okazać się także gryzaki – żucie działa na czworonogi uspokajająco.
Bardzo istotne jest stworzenie dla adoptowanego czworonoga bezpiecznego azylu, miejsca izolacji, do którego będzie mógł się udać zawsze, gdy poczuje się zaniepokojony. Psia kryjówka powinna znajdować się w ustronnym, spokojnym, mało uczęszczanym pomieszczeniu, z dala od ciągów komunikacyjnych.
W pierwszych dniach po adopcji spacery z psem powinny odbywać się wyłącznie w pobliżu domu. Na przechadzki najlepiej wybierać się w porze najmniejszego ruchu. W trakcie spaceru należy stale nadzorować zwierzaka i nie spuszczać go ze smyczy.
Budowanie relacji z psem schroniskowym
Dość często popełnianym błędem przez świeżo upieczonych właścicieli adoptowanych psiaków jest poświęcanie im każdej wolnej chwili. Ma to wynagrodzić im smutne przeżycia. W rzeczywistości nadmierne zainteresowanie nie służy czworonogom. By zapobiec lękowi separacyjnemu, adoptowanego psiaka od początku trzeba uczyć niezależności i przyzwyczajać do spędzania czasu w samotności. Warto ustalić stały harmonogram zabaw, karmienia czy samotnego wypoczynku. Dzięki temu życie czworonoga stanie się bardziej przewidywalne, a co za tym idzie – łatwiej będzie mu zaakceptować reguły panujące w domu.
W wychowaniu psa bardzo ważną rolę odgrywa konsekwencja. Od pierwszych dni w domu warto uczyć zwierzaka, jakie zachowania są akceptowane i pożądane, a jakie nigdy nie będą tolerowane. Konsekwentne nagradzanie pupila za czynione postępy pomoże mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Psy schroniskowe dość często zmagają się z problemami behawioralnymi. Cierpią zwłaszcza z powodu lęków, fobii, zaburzeń separacyjnych. Psie problemy niejednokrotnie można zaobserwować dopiero po pewnym czasie od przybycia do domu. Adoptowane psiaki potrzebują starannego szkolenia, a często również terapii behawioralnej. Nie należy nigdy bagatelizować problemów występujących u pupila i czekać aż same ustąpią. Jeśli nie potrafimy mu pomóc, skorzystajmy z rad specjalistów. Skontaktujmy się z behawiorystą i trenerem. Poprośmy o pomoc fachowców pracujących w schronisku.